Başkalarına ait tarladan / bahçeden çürümeye terkedilmiş mahsülü toplamak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıhta, izin alınmadan girilen bir yerde (bağ, bahçe, tarla...) namaz kılmanın bile mekruh olduğu ifade edilmektedir. Bahçe sahibinden izin almadan veya bahçe sahiplerinin buna izin verdiği örf adet gereği bilinmeden, bahçeye girip kalan ürünü toplamak caiz olmaz.

Buna göre, yöre halkının örf ve adetine göre bunlara izin veriliyor ve herhangi bir gönülsüzlük olmuyorsa, caizdir. Kazanılan para da helal olur. Yoksa caiz olmaz ve para da haram olur.