Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdestten sonra iki rekat namaz kılmak farz değil, sünnettir. Dolayısıyla, abdest aldıktan sonra -farz hariç- iki rekat namaz kılmayanın günahkâr olduğuna dair bilgi yanlıştır. Çünkü ne ayette ne de hadislerde böyle bir bilgi vardır. Tek bilgi, onun sünnet olduğu yolundadır.

Konuyla ilgili hadis-i şerifte Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Kim güzelce / benim gibi abdest alıp ardından -içinde başka şeylerle meşgul olmaksızın- iki rekât namaz kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buharî, Vudu, 24, 28; Müslim, Taharet, 3-4).

Âlimler, bu gibi hadislere dayanarak abest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmanın sünnet oluğunu söylemişlerdir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/64).