"İnsan beyni hayalle gerçek arasındaki farkı halen tam olarak ayırt edememektedir." şeklindeki söylentinin doğruluğu var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim bildiğimiz ve uzmanlardan öğrendiğimiz kadarıyla, sağlam bir beyinde hayali gerçeğe karıştırmak gibi bir bozukluk yanı yoktur, olamaz da. Ancak, hasta bir beyinde, örneğin “Hallüsinasyon” denilen hayalî şeyleri  gerçek gibi algılama söz konusudur.

İslam’da bütün eşyanın bir hakikati vardır ve sabittir. Bu değişmez hakikatleri doğru kavramak için verilmiş beynin/aklın da değişmez bir sabitesinin olması gerekir.

İmtihana tabi tutulmuş insanın sorumluluğu aklına/beynine yüklenmiştir. Eğer bu ölçü yanlış ise, doğruya varmak mümkün olmaz; bu ise imtihan sırrına aykırıdır. Bu konuda “Aklın yolu birdir” atasözü çok şey ifade etmektedir.