Kıyametten sonra insanın yerini kim dolduracak?

Soru Detayı

- Allah'ın isim ve sıfatlarını kim tesbih edecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyametten sonra insanla beraber yerküresi de değişecek. Burada artık dünya yok ki,  insanın yerini kimin dolduracağı sorusuna yer olsun. Şüphesiz, kıyametten sonra cennete giden insanlar, kendi yerlerini dolduracak ve Allah’ı orda da -bir görev olarak değil, yakından tanıdıkları Rablerine karşı besledikleri bir aşk ile- tesbih edeceklerdir.

“Onların orada (cennette) duaları; 'Sübhansın Allah’ım! Her türlü noksandan münezzeh ve yücesin!', birbirlerine iyi dilek ve temennileri ise hep 'Selam!' dır. Duaları da 'Elhamdülillahi Rabbi’l-âlemin' / 'Hamd âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.' diye sona erer." (Yunus, 10/10)

mealindeki ayette bu hakikate işaret edilmiştir.

Ayrıca dünyada yaptıkları tesbihler orada mücessem cennet meyveleri olarak insana takdim edilecektir.