Ramazan ve Kurban Bayramı kaç gündür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ramazan Bayramı bir, Kurban Bayramı ise dört gündür.

Peygamberimiz (a.s.m) Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı'nda oruç tutmayı yasaklamıştır.(bk. Buharî, Savm, 66-67).

Diğer bir hadiste Efendimiz (a.s.m); “Mina / teşrik günleri yeme, içme günleridir.” (Müslim, Sıyam, 144). Peygamberimiz (a.s.m) bu Mina / teşrik günlerini “bayram günleri”  (bk. Müslim, Salatu’l-Îdeyn, 4, h. no: 17) olarak da adlandırmıştır.

Alimlerin cumhuru bu ve benzeri hadis rivayetlerine dayanarak Ramazan Bayramı'nın bir gün, Kurban Bayramı'nın ise dört gün olduğunu söylemişlerdir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/582-583).