Hz. Hızır farklı kılıklara girebilir mi?

Soru Detayı

- Hz. Hızır aleyhisselamın farklı insan kılıklarına girdiği söyleniyor; bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hızır aleyhisselamın farklı insan kılıklarına girdiği doğrudur.

Örneğin Riyah b. Ubeyde anlatıyor:

Bir gün Ömer b. Abdulaziz, namaz için mescide giderken, yaşlı bir adamın koluna girip onunla birlikte yürüyor olduğunu gördüm. İçimden bu yaşlının ne kadar nezaketsiz olduğunu düşündüm. Namazdan sonra kendisine o yaşlının kim olduğunu sordum. “Sen onu gördün mü?” diye sordu. “Evet!” deyince, “Anlaşılan sen Salih bir insansın... O benim kardeşim Hıdır / Hızır idi. Benim yakında bu ümmetin başına geçeceğimi ve adaletle hükmedeceğimi bildirmek üzere bana gelmişti.” diye ekledi. Zehebî, bu haberin sağlam kaynaklı olduğunu vurgulamıştır. (bk. Tarihu’l- İslam, Ayın maddesi)

- Hz. Hızır’ın çocuk kılığına girmesi de mümkündür. Fakat, -şu anda- böyle bir olayın gerçekleştiğine dair bir bilgiye sahip değiliz.

- Cumhura / âlimlerin büyük çoğunluğuna göre, Hz. Hızır (as) hâlâ hayattadır. (bk. İbn Kesir, en-Nihaye, 1/328-şamil)