Namazda akrep, yılan ve benzeri zararlı bir hayvanı öldürmek namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda yılan, akrep öldürmek mekruh olmaz. Ancak bu öldürüş amel-i kesîri gerektirir veya göğsü kıbleden çevirirse, namaz o zaman bozulur. (Mehmet Dikmen, İslam İlmihali)

Namazda akrep, yılan ve benzeri zararlı bir hayvanı öldürmek:

Namazda ortaya çıkan bir akrep ya da yılanı bir ya da bir kaç darbeyle öldürmek, namazı bozmaz. En zahir olan kavil de budur. Hattâ cemaatten biri eline ayakkabı teki alıp yürüyerek yılan ve akrebi öldürür, bu arada elde olmayarak imamın önüne bile geçmiş olursa, namazı yine bozulmaz. Bu konuda bütün zehirli haşereler birdir. En sahih olan görüş de budur. (El-Hidaye / Merğînâni.)

Ama bu durumda ortaya çıkan yılan ya da akrebin bir zarar vereceğinden endişe etmiyorsa, onu öldürmeye kalkışması, namazda olması bakımından mekruh sayılmıştır. Çünkü onları namazda iken öldürmeye ancak, namaz kılanın önünden geçmesi ve zarar verme ihtimalinin bulunması şartıyla cevaz verilmiştir. (El-Muhit / Radıyüddin Serahsi.)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/352.)