Juda (Tatyanos) kimdir?

Soru Detayı

-Gerçekten Hz. İsa"nın havarilerinden birisi midir?
- Tatyanos ile Judas İscariot aynı kişi midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim araştırmalarımızda vardığımız kanaate göre, Tatyanos ile Judas İscariot ayni kişidir. Juda İslam kaynaklarında “Yahuda” olarak geçmektedir.

Yahuda, İngilizce konuşan ülkelerde Judas diye bilinen havaridir. Hatta şu anda hain anlamında da kullanılmaktadır.

İslam inancına göre, zaten Hz. İsa'ya (as) benzeyen bu havari, ihaneti sonrası insanlara Hz. İsa (as) suretinde gösterilmiş ve bizzat kendisi çarmıha gerilmiştir.

Bu adama İskariyot da denir. İskariyot katil anlamına gelen Latince kökenli bir sözcüktür (sicario). Hz. İsa'yı (as) ele verdiği için Yahuda İskaryot (Judas İscariot) olarak anılır. Geleneksel Hristiyan görüşüne göre, otuz gümüş dinara İsa'yı ispiyonlamıştır. Sonradan vicdan azabı çektiği için kendini asarak intihar ettiği söylenir.