Resmi nikahta icab kabul şimdiki zaman sigasında yapılıyor. Bu durum nikaha bir zarar verir mi?

Soru Detayı

- Geçmiş zaman sigasında mı söylenmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resmi nikahta, şimdiki zaman sigası kullanılıyor olması, nikaha zarar vermez.

Evlilik akdinin geçmiş zaman siygasiyle oluşması konusunda görüş birliği vardır. Kadının "şu kadar mehirle kendimi sana nikâhladım" icabına, kocanın; "Kabul ettim" diye cevap vermesi gibi. Çünkü bu siyganın anlamı, akdi o anda meydana getirmektir. Bununla akit bir niyet ve karineye ihtiyaç olmaksızın o anda meydana gelir.

Şimdiki zaman siygası ise Hanefi ve Mâlikîlere göre akdi o anda meydana getirmeye delâlet eden bir karînenin bulunması halinde evlilik akdi meydana getirmeye elverişli sayılır. Erkek kadına, "Şu kadar mehirle seni kendime nikâhlıyorum." dese, kadın da "Kabul ediyorum." veya "Razı oluyorum" diye cevap verse, bu geleceğe ait bir vaad olmaması ve bir nikâh meclisi bulunması şartıyla, akit meydana gelir. Ancak nikâh meclisi olmaz ve akdin o anda yapıldığını gösteren bir karine de bulunmazsa, bu bir nikâh değil, geleceğe ait bir "söz verme" niteliğindedir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

NİKÂH.

İmam nikâhını ilan etmek gerekir mi? Dini nikâh olmadan yalnızca resmi nikah yeterli mi?