"Uzanıp yattığın vakit, ayaklarını birbirinin üzerine koyma." hadisini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

“Uzanıp yattığın vakit, ayaklarını birbirinin üzerine koyma.” (Müslim, Libas 73)
- Bu hadise göre yatarken ayakları üst üste koymamalı mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Câbir (r.a.)'dan rivayetle "İnsan sırt üstü yatıp da dizini büküp ayağını ayak üzere koymasın." Hz. Âişe (r.anha)'dan rivayetinde "Sizden biri sırt üstü yatıp da ayağını ayak üzere atmasın." (Riyazüs Salihin)

Abdullah İbni Yezîd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, o, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i mescidde bir ayağını diğer ayağı üzerine atmış, sırt üstü yatarken görmüştür. (Buhârî, Salât 85 İsti’zân 44; Müslim, Libâs 75. Ayrıca bk. Tirmizî, Edeb 19; Nesâî, Mesâcid 28.)

Diğer bir sahih rivâyette ise; “Uzanıp yattığın vakit ayaklarını birbirinin üzerine koyma!” buyurulur. (Müslim, Libas 73)

Bu hadisler arasında bir zıtlık yoktur. İkinci hadis, avret mahallinin tamamıyla veya bir kısmı açılacak şekilde, sırt üstü uzanarak bacak bacak üstüne koymayı yasaklamaktadır. Önceki ve bizzat Efendimiz (asm)'in davranış tarzını gösteren hadis ise, açılıp saçılmaya meydan vermeyecek tarzda câiz olan şekli göstermektedir.