Kenzu'l-Ummal isimli eser hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Ve bu kitabı nerede bulabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kenzu’l-Ummal, Suyutî’nin Cemu’l-Cevami ve Camiu’s-Sağir’inin belli bir düzene (ala’l-ebvaba) göre yeniden tasnif edilen ve bazı ilaveler de yapılarak hazırlanan bir derlemedir. Alimler tarafından kullanılan bir kaynaktır. Bazı zayıf rivayetler çermektedir.

Bizzat hadis ilmiyle iştigal etmeyenlerin ciltler dolusu böyle bir kaynağı almasına gerek olmadığını, bunun yerine Kütüb-ü Sitte ile meşgul olmanın daha faydalı olduğunu, düşünüyoruz. Nitekim, bu eser bizzat müellif Alaaddin Ali el-Muttakî tarafından yaklaşık üçte biri kadar -özellikle de mükerrer hadisler atılarak- “Muntahabu Kenzu’l-Ummal” adıyla kısaltmıştır.

Kenzu'l-Ummal’ın şu anda nerede satıldığını bilemiyoruz. Dini-Arapça kitapları satan yerlere bakılabilir.

İlave bilgi için bk. TDV. İslam Ans. 25/262.