Peygamberimiz miraçtan dönünce Rabbimizin cemalinden bahsetmiş midir?

Soru Detayı

- Peygamberimiz miraçta Allah (cc)'ı görmüştür. Miraçtan dönünce sahabelere Rabbimizin cemalinden bahsetmiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda görebildiğimiz kadarıyla, bu konuda Efendimiz (asm)'in bir açıklaması olmamıştır. Hatta Hz. Ebu Zer’in “Rabbinizi gördünüz mü?” şeklindeki bir soruya “O bir Nur’dur, nasıl görebilirim ki?!.” şeklinde cevap vermiştir. Yani, onun mahiyeti bilinmez, o şekilde görülemez. Diğer bir rivayette Efendimiz (asm) “Bir Nur gördüm.” demiştir.(bk. İbn Hacer, Fethu’l-Barî, tefsiru sureti’n-Necm).

Bu konuda, âlimlerin değişik görüşleri vardır. İbn Huzayme sahihinde, sahih bir senetle, Hz. Enes’ten naklederek “Efendimizin Allah’ı gördüğünü” bize aktarmıştır.(bk. a.g.y).

Ancak, Peygamberimizin (a.s.m) miracın ilahi boyutuyla ilgili esrardan fazla söz etmediği bilinmektedir. Çünkü “İdrak-i meali şu küçük akla gerekmez / Zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.”