İmam-ı Azam kaç talebe yetiştirmişti?

Soru Detayı

- İmam-ı Azam kaç talebe yetiştirmiş, bunlardan kaçı içtihad edebilecek seviyeye çıkmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebû Hanife'nin binlerce talebesi olmuş, bunların kırk kadarı müctehid mertebesine ulaşmıştır. (el-Kerderî, Menâkıbu'l-İmâm Ebû Hanife, II, 218).

Müctehid öğrencilerinden en meşhurları Ebû Yusuf (158), Muhammed b. Hasan es-Şeybânî (189) Dâvûd (165), Esed b. Amr (190), Hasan b. Ziyâd (204), Kasım b. Maan (175), Ali b. Mushir (168), Hibban b. Ali (171)'dir.