Allah, kimin ne yaptığını bildiği halde, neden tekrar sorgu sual edecektir?

Soru Detayı

- Direkt cehenneme atsa olmaz mı, hesap gününün hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir suçluyu yargıladıktan sonra cezalandırmak, adaletle ilgili bir husustur. Suçlular "Neden bize ceza veriyorsun?", diye itiraz etmemek için onlara yaptıkları gösterilecektir.

"O gün insanlar, yaptıkları kendilerine gösterilmek için bölük bölük dönerler." (Zilzâl, 99/6).

Ayrıca hesap günü kul hakkı olanlar da yüzleştirilip helalleşenler de olabilecektir. Bu hesaptan sonra herkesin nihai cezası veya mükâfatı belli olacaktır.

İlave bilgiler için tıklayınız:

HESAP GÜNÜ.

Allah kişinin cennetlik veya cehennemlik olduğunu biliyorsa neden ...