Aile ile gençler arasındaki problemler hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Bir genç ailede nasıl davranmalı?
- Ben ailemle aramın daima iyi olmasını isteyen biriyim, fakat ailemin benim yapmamı istediği şeylerde hiç aceleci olamıyorum ve bana bir konudan dolayı kızdıklarında hoşgörü gösteremiyorum, ben de sinirleniyorum.
- Ancak ailem de bazı konularda bana haksız yere kızıyor; ben biliyorum ki aile rızası yoksa üzerimde yaptığım ibadetlerde Allah rızasıda eksik olur.
- Ben on yedi yaşındayım ve İslam'ı aile rızası ile yaşamak istiyorum.
- Böyle gençleri İslami açıdan yorumlar mısınız? (kayıp-kazanç ilişkisi içinde)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ailenizle aranızda geçen münasebetleri Kur'an hakikatleri muvacehesinde değerlendirirsek; aranızda sadece bir yanlış anlaşılma olabilir... Bundan öte aileye hak dava edilmez.. Çünkü aileniz sizin hakkınızı yiyemez, fıtraten böyle bir zaafları yok. Yani isteselerde yapamazlar...

Ama usulde hata olabilir... Bu zamanımızda her aile için geçerli... Hatta çok dini bütün aileler bile, usulde hataları sebebi ile çocuklarına farkına varmadan ciddi zulümler edebiliyorlar.

İslamı yaşamaya gelince, bu konuda ailenizden izin alma gibi bir lüksünüz yoktur... Bu Allah'a ait bir haktır... Sonra Peygamber (asm)'e sonra Kur'an'a aittir... Yani ailenize gelene kadar hatrını tutmanız gereken bu kutsallara dikkat etmek zorundasınız...

İslamı yaşamada bir yanlışınızı düzeltme tarzında ise ailenizin eleştirileri, hay hay, baş üstüne kabul edebilirsiniz....

Fakat bunun dışında dinde açıkça emredilen hükümlerin terki ile alakalı bir anlaşmazlık ise, bu konuda isyan etmenize müsaade yok, fakat itaate de rıza yoktur...

Yani pasif bir direniş...Aile kurumunu incitmemek esastır... Dayanabildiğiniz kadar dayanacaksınız.. Fakat iş artık farzlarınızı yerine getirememeye kadar dayandıysa, belki orada bir nebze sadece farzların edası için bir kaçamak yapılabilir...

Kaldı ki bu zamanın gençleri çaktırmadan neler neler yapıyor...dinini haydi haydi yaşar zannımca... Buna sığınıp aileyi yıpratmalarını tasvip etmiyorum... Kurnazlıklarını buralarda rahatlıkla kullanabilirler...

Bunun dışında iletişim bozukluklarına gelince...

Bu konuda da durumdan şikayet etmek yerine iletişim becerilerinizi geliştirmenizi tavsiye ederim...  Nihayetinde karşı cinsten birisi için inanılmaz fedakarlıklar gösterebilen bir insan, anne ve babasına rahatlıkla müsamaha damarlarını açabilir...

Onların sana karşı bükük duruşlarına güç gösterisi yapmak maharet değildir... Dışarıda pısırık evde anasına babasına kan kusturan, psikolojisi sakat insan çok etrafta...

Anne ve babanız, sizin egonuzu tatmin merkeziniz değildir... Onlar sizin için çok değerlidir... Onları ezmek değil yüksek tutmak zorundasınız...