İsrailoğullarına gönderilen peygamber isimlerinin, İbranice olanları mı yoksa Arapça olanları mı doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbranice ile Arapça aynı dil -sami dil- ailesine bağlıdır. İsimlerde bazı telaffuz farklılıkları vardır. Her telaffuz kendi dilinde doğrudur.

Örneğin; İbrahim kelimesi, İbranicede ibram, ebram, ebraham şeklinde; ishak, isak şekilde söylenir.

İşin özeti, Kur’an’da bu isimler nasıl kullanıldıysa, bizim için en doğrusu odur. Fakat İbranice'deki şekline de yanlış demeyiz.