İmam Gazali'nin Şialar hakkındaki görüşü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam kaynaklarında Şialar hakkındaki ehlisünnetin görüşü kimsenin meçhulü değildir. İmam Gazali de bunlardan biridir.

İmam Gazalî, İhya’da -Şialar değil- Rafiziler hakkında konuşmuş ve onların sahabeye dil uzattıklarına işaret etmiş, masum imam düşüncelerinin yanlış olduğunu söylemiştir. Ayrıca, Kadı Ebu Tayyıb’in yazdığı “Keşfu’l-esrar ve hetku’l-estar” adlı kitabından istifade ederek kaleme aldığı “el-Mustazherî” adında bir eser yazdığını ve batini fırkalardan Rafizilerin durumunu belirttiğini ifade etmiştir. (bk. İhya, 1/489-Şamile).

Bütün ehlisünnet gibi Gazali de Şiaların yanlış düşüncelerini reddetmiştir. Ancak yukarıda vurgulandığı gibi, asıl hedefte olanlar Şia'nın en aşırı olanlarından olan Rafiziler vardır.

Bu gün, bize düşen -İslam âleminin maslahatının gereği olarak- Şialarla ehlisünnet arasında ihtilaflı olan meseleleri mevzu münakaşa etmeden, İman’ın ortak paydasındaki kardeşliği ön plana çıkarmaktır.