"İmam namazı doğru kıldırırsa..." anlamında hadis var mıdır?

Soru Detayı

"İmam namazı doğru kıldırırsa, sevabı hem cemaate hem de imama verilir. Eğer eksik kıldırırsa, sorumluluğu imamındır."
- Bu anlamda bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Peygamberimiz (a.s.m)’in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

“Bir topluluğa / cemaate imamlık yapan kimse Allah’tan korksun / Allah’a karşı gelmekten sakınsın ve kendisinin sorumlu olduğu bir görevi üstelendiğini bilsin. Öyle ki; eğer bu görevini güzelce yerine getirirse, arkasında namaz kılanların -sevaplarından hiçbir şey eksilmeksizin- kazandıkları sevabın bir mislini kazanır. Eğer görevinde noksanlık  yaparsa, bu noksanlık kendisine ait olur.” (bk. Heysemi, Mecmau’z-zevaid, 2/66).

- Ukbe b. Amir el-Cuenî anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m)’den şunu işitim:

“Bir cemaate namaz kıldıran kimse, eğer namazı tastamam kıldırırsa, bu hem onun için hem de onlar için mükemmel bir şey olur. Eğer görevini tastamam yerine getirmezse, cemaat için namaz tam olur, fakat kendisi için günah söz konusudur.” (bk. Ahmed b. Hanbel, 4/145, 154; Ebu Davud, salat, 58; Mecmau’z-zevaid, 2/68).