Kadınların yedi görevini bildiren bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Bunları yapan kadının cennete gireceği müjdeleniyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili şöyle bir rivayet vardır:

"Bir kadın Rabbine karşı gelmekten sakınır (diğer bir rivayette bu madde yoktur), bir ay orucunu tutar, beş vakit namazını kılar, iffetini korur ve kocasına itaat eder ederse, cennetin istediği kapısından girsin." (Mecmau’z-Zevaid, 4/306).

Hadisin –iki rivayetin-metni:

أيما امرأة اتقت ربها وحفظت فرجها وأطاعت زوجها فتح لها ثمانية أبواب الجنة قيل لها ادخلي من حيث شئت.

إذا صامت المرأة شهرها وصلت خمسها وأطاعت بعلها وحفظت فرجهافلتدخل من أي أبواب الجنة شاءت.