Kısa yaz gecelerini Peygamber  Efendimiz nasıl değerlendirirdi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğimiz kadarıyla, Peygamberimiz (a.s.m) yaz-kış her zaman gecelerini ihya ediyordu. Teheccüd Namazı ona vacip idi.

Geceleri ihya etmek için, mümkün oldukça erken yatılmalıdır. Hiç olmazsa, imsaktan bir saat önce kalkmak ve duruma göre, 2-4-6-8 rekat namaz kılmak çok iyi olur.

Kur’an-ı Kerim'de, seher vaktinde istiğfar edenler övülmüştür. Kişinin belli evradı varsa, onları okumalıdır. Özellikle biraz Kur’an-ı Kerim okumalıdır.

Gece namazına kalktığında, on defa “La ilahe illahu vahdehu la şerike lehu…” Duasını, üç defa da “Subhanellahi ve’l-hamdulillahi vela ilahe illelalhu vellahu ekber…” duasını okumalıdır. Vakit varsa, birkaç dakika da olsa, kusurları, günahları düşünmeli, birkaç dakika da Allah’ın kudreti, gece-gündüzü nasıl yarattığı konusu tefekkür etmelidir.

Ayrıca sabah namazının girmesiyle uyanmak ve kerahet vakti çıkıncaya kadar uyumayıp, o zamanı değerlendirmek gerekir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Peygamber Efendimizin uyku düzeni nasıldı?

Müminin bir günü nasıl olmalıdır? Peygamber Efendimizin bir günü nasıldı?