Hamile bir kadın vefat ettiğinde, karnındaki bebeği ile mi defnedilecektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Hanife (v.150/767) hazretlerinin fetvasına göre, hâmile bir kadın vefat edince, karnındaki çocuk yedi aylık ve daha yukarı olup da canlı olduğu anlaşılır ve anne karnından çıkarılınca yaşaması ümit edilirse, kadının karnı yarı­larak bebeğin çıkarılması gerekir.(1)

Nitekim Ebu Ha­nife, böyle bir kadının karnını, sol tarafından yararak çocuğunu almış ve çocuk yaşamıştır.(2)

Bu hüküm, sadece sağ olduğu tıbbi vâsıtalarla belirlenen bebek içindir. Be­bekten başka bir şey için, ölünün karnı yarılmaz.(3)

Çocuk, anne karnında canlandıktan sonra düşerse, bunların ahirette tekrar dirileceğini ve anne babasına şefaatçi olacağını ümit ediyoruz. Allah, bu dünyada küçük çocuğunu kaybeden anne babaya bir mükafat olarak Cennette o çocukları onlarla birlikte olacak ve bu dünyadaki kısa bir çocuk sevgisine bedel ahirette ebedi bir çocuk sevgisini onlara tattıracaktır.