Hz. Nuh'un anne ve babası iman etmişler miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nuh Suresi, 28. Ayette bildirildiğine göre, Nuh Aleyhisselam şöyle dua etmiştir:

"Rabbim! Beni, ana baba­mı, inanmış olarak evime girenleri, mümin erkekleri ve mümin kadınları bağışla, zalimleri ise dâima helak et."

Bu ifadelerden anlıyoruz ki, Hz. Nuh'un (a.s.) babası ve annesi mümindiler.

Kaynaklar, Hz. Nuh (as)'ın anne ve babasının mümin olduklarını, bu sebeple onlar için dua ettiğini kaydetmişlerdir. "İnanmış olarak evime girenleri" ifadesiy­le mümin olmayan karısı ve oğlunu duasının dışında tuttuğu anlaşılmaktadır. Nuh aleyhisselâmın duasının kıyamete kadar gelecek olan bütün müminleri kapsadığı, aynı şekilde zalimler aleyhindeki bedduasının da kıyamete kadar gelecek olan bütün zalimler hakkında geçerli olduğu kabul edilir. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu: V, 392.)

Nuh (a.s.)'ın babası Lamek İbn Metûşlah; annesi Şemhâ bint-i Enûs... Ki bunlar, mümindiler. Atâ şöyle der:

"Hz. Nûh (a.s) ile Âdem (a.s) arasındaki peygamberlerin hiçbirinin babası kafir değildir. Hz. Nuh (a.s) ile Hz. Âdem (a.s) arasında on ced / dede vardır." (bk. Râzi; Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)