Kızını fasıkla evlendiren, Allah'ın emanetine hıyanet etmiştir, diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki şekliyle bir rivayete rastlayamadık. Bu konuda şu hadis-i şerif bize ışık tutmaktadır:

“Dinini ve ahlakını beğendiğiniz bir kimse size (kızınızı istemeye) geldiği zaman, kızınızı onunla evlendirin. Bunu yapmazsanız, yeryüzünde büyük fitne-fesat olur.” (Neylu’l-Evtar, 6/127)

- Bir baba saliha / ahlaklı / dindar kızını fasık, ahlaksız bir kimseyle evlendirirse, bunun büyük bir vebalinin olduğunda şüphe yoktur. İslam’da özellikle erkeğin kadına denk olmasının birinci ve olmazsa olmaz şartı dindarlık ve ahlaklı olmaktır. Bu husus, dört mezhep alimlerinin ittifakla kabul ettiği bir gerçektir.(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 7/231-242).