"Fantezi futbol" diye bilinen oyunu oynamak haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kumara vesile yapılması ve ibadetlere engel olacak derecede zaman israfına yol açması durumunda; tavla, okey, satranç, hayali futbol, domino veya başka oyunlar oynamak caiz değildir.

Hadis kaynaklarında tavla ve satranç hakkında yer alan birkaç rivayetten, bu oyunların o dönemde kumar maksadıyla oynandığı ve insanları farz ibadetlerden alıkoyduğu anlaşılmakta ve bu konudaki şiddetli uyarıların bu maksatla yapıldığı düşünülmektedir.

İslâm, haram içermeyen oyun ve eğlence çeşitlerini helal kılmıştır. Ancak bunların kumar aracı yapılmasını yasaklamıştır. Kur'an-ı Kerim'de,

 "Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan şarap (içki) ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?" (Maide, 5/90-91)

buyrulmaktadır. Diğer bir ayette ise:

"İnsan için ancak çalıştığı vardır." (Necm, 53/39) buyrularak Müslüman’ım kazancının şansa ve tesadüfe bağlı olmayıp, çabasının ve alın terinin ürünü olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu itibarla, taraflardan birine menfaat sağlayan her türlü bahis, Kur'an-ı Kerim'in yasakladığı kumar kapsamına girmektedir. Elde edilen kazancın başkalarına harcanmış olması, haramlık hükmünü değiştirmez.