Hz. Yusuf'a secde eden on iki burç nedir?

Soru Detayı

"Bu on iki burçta on iki melek vardır ve Allah'ın emriyle bu on iki burc kainat üzerinde tasarruf sahibidir." deniliyor, doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Yusuf (as)’a "on iki burcun secde ettiği" bilgisi doğru değildir. Kur’an’da “kevkeb” sözcüğü kullanılmıştır ki, yıldız anlamına gelir. İlgili ayetin meali şöyledir:

“Bir zaman Yusuf babasına, 'Babacığım!' dedi. 'Ben rüyamda on bir yıldızın, Güneş ve Ay’ın bana secde ettiklerini gördüm.'” (Yusuf, 12/4).

“On iki burcun  kainat  üzerinde  tasarruf  sahibi” olduğuna dair, ne bir ayet, ne bir hadis ve ne de müspet ilmin bir verisi vardır. Burçların ne hayatı ne de aklı vardır. Sebepler dairesinde bile düşünülse, nasıl tasarruf edebilirler ki?

İzninizle bu gibi hususlarda şu ayeti hep beraber hatırlayalım:

Bilmediğin şeyin peşine düşme! Çünkü kulak, göz, kalp gibi azaların hepsi de sorguya çekilecektir.” (İsra, 17/36).

Bilgi için tıklayınız:

Hz. Yusuf'ın rüyasında kendine secde ettiğini gördüğü on bir yıldızın isimleri nelerdir?