Dört rekatlık namazın ikinci rekatında oturması gerekirken oturmayıp ayağa kalkan birisi namazı ne şekilde tamamlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dört rekatlık namazın ilk oturuşunu terkeden kişi, namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

Farz bir namazda ikinci rekattan sonra oturulmayıp da üçüncü rekata yanılarak kalkmaya yeltenenin durumuna bakılır: Eğer kalkışı oturmaya yakın ise, oturur, sehiv secdesi gerekmez.

Fakat doğrulması kıyama yakın ise, kalkar ve ondan sonra sehiv secdelerini yapar. Çünkü bu durumda vacib olan birinci oturuş terk edilmiştir.