Babamız bir üvey erkek kardeşim, annemin emzirdiği kızla evlenebilir mi?

Soru Detayı

- Baba bir, anne farklı olan bir erkek kardeşim var. Benim annemin emzirdiği kızla bu erkek kardeşim evlenebilir mi?
- Annelerimiz ayrı olduğunda, ikimizin de sütkardeşi olur mu?
- Babam kızın sütbabası mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Söylediklerinizden anlaşılıyor ki, anneniz amcanızın kızını emzirdiği zaman babanızın eşiydi. Bu durumda, söz konusu amcanızın kızı annenizin olduğu kadar babanızın da kızıdır. Çünkü kadının sütü aynı zamanda kocasının da sütü sayılır.

- Buna göre, üvey kardeşiniz olan babanızın oğlu da anneniz tarafından emzirilen kızın kardeşidir. Çünkü babanız o kızın sütbabasıdır. Buna göre, üvey kardeşinizin söz konusu kızla veya onun kızıyla evlenmesi caiz değildir.