Necaset bulunan bir yerin üzerine seccade sererek namaz kılınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kıldığı seccadenin astarında namaza engel olacak kadar necaset bulunur ve hemen giderilmesi mümkün olmazsa, İmam Muhammed’e göre, -astar dikili vaziyette bile olsa- kılınan na­maz caizdir. İmam Ebû Yusuf'a göre, astar dikili, bitişik vaziyette ise caiz değildir. (El-Muhit / Serahsi - Fetâvâ-yi Kaadıhan.) Ebu Yusuf'un görüşü, ihtiyata daha uygundur.

Kalınca bir mermer ya da sal taş veya kalınca bir yaygı üzerinde namaz kılan kimse, bunun alt kısmının necis olduğunu bil­se bile yine namazı caizdir. Bu, İmam Muhammed'e göredir. Fetva da buna göre verilmiştir. Çünkü tercihe daha layıktır. (Şerh-i Münyetü'l-Musalli / İbn Emir Hacc.)

Kalınca keçe hakkındaki hüküm de böyledir. Kalın tahtayı ve benzeri eşyayı buna kıyas yapmak mümkündür.

Üzerinde, yanında veya altında dirhem miktarından fazla neca­set bulaşmış olan bir ayakkabıyla namaz kılmak caiz değildir. Bu­nun gibi, ayaklarında çorap ya da ayakkabı bulunduğu halde necis olan bir yer üzerinde durup namaz kılmak caiz değildir. Ama ayakkabılarını çıkarıp onların üzerine ayaklarını koyarak namaz kılar­sa caiz olur. Bu husus daha çok cenaze namazlarında meydana gelir.

O halde cenaze namazı kılarken ayakkabılara dikkat edilir: Dir­hem miktarından fazla bulaşmış bir necaset varsa veya üzerinde durduğu yer necis bulunuyorsa, o takdirde ayakkabıları çıkarıp üze­rine basarak namaz kılmak gerekir. Böyle bir şey tespit edilmemişse, ayakkabıyla namaz kılmak caiz olur.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/214-215)