Hz. Yuşa'nın kabrinin, İstanbul Beykoz'daki Yuşa tepesinde olduğu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Yuşa (a.s.)'ın kabrinin kesin olarak nerede olduğunu söylemek güçtür. Yuşa tepesindeki bir mezarın gerçekten ona ait olması mümkün olduğu gibi, Gaziantep veya Suriye / Halep’te olması da mümkündür.

Önemli olan, bir peygamberin kabri olarak düşünülen bir yeri ziyaret ederken, ona Fatiha / Yasin okumak, bir peygamberin huzuruna yakışır bir edep takınmak, o kabir vesilesiyle, Kur’an’da geçen veya aklında kalan yahut da genel olarak bütün peygamberleri hatırlayıp, Allah’ın elçilerine yeniden biat etmek, özellikle bütün peygamberlerin varisi, nübüvvetin son halkası Hz. Muhammed (a.s.m)’e olan imanını yeniden güçlendirmek ve bu yolla Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmaktır.

Şayet, Hz. Yuşa (a.s.)’ın cesedi orda değilse bile, mübarek ruhaniyetinin Allah için onu ziyaret edenlerden haberdar edileceğinden kuşku duymamak gerekir. Kaldı ki her şeyin dizgini elinde olan Allah’ın bilmesi yeterlidir.