Türkiye topraklarında yaşamış peygamberler var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarih kaynaklarında -peygamberlerin hayatları konusunda- çok farklı bilgiler olmakla beraber, Türkiye topraklarında bazı peygamberlerin yaşadığı bilgileri de vardır.

Bunların başında Hz. İbrahim aleyhisselamın Urfa’da yaşadığı bilgisidir. Orada mancınıklar gibi kurulu düzen, bu bilginin doğruluğunu pekiştirmektedir.

Hz. Eyyup aleyhisselamın da Urfa Viranşehir’in Eyyübiye köyünde makamı vardır.

Şırnak Cizre ilçesinde Hz. Nuh aleyhisselamın makberi vardır ki, Cudi dağının da orada olduğu söyleniyor.

Diyarbakır Egil ilçesinde Hz. Zülküf aleyhisselam ve Hz. Elyas aleyhisselamın makberleri vardır.

İstanbul’da da Yuşe tepesi olarak meşhur olan mevkide Hz. Yuşa aleyhisselamın makberi vardır.

Bu makberlerin veya makamlarını hepsi de gözle görülen ve isimleriyle belli peygamberlere ait olduğu belirtilen mahalli bilgiler, tevatür şeklinde yaygındır. Bunları tarihî bilgiler çerçevesinde doğrulamak özel bir araştırmaya ihtiyaç duymaktadır...