"Amenerresulü" okunurken, her dua ayetinin sonunda amin demek uygun mudur?

Soru Detayı

- "Amenerresulü" okunurken, her dua ayetlerinin sonunda mı amin demek daha uygun olur?
- Yoksa okuma tamamen bittikten sonra, tek bir amin demek mi daha uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Cibrîl, Hz. Peygamber (asm)'a Bakara Sûresi'nin sonunda 'âmin' demeyi telkin etti." diye de Ebu Meysere'den gelen bir rivayet bulunmaktadır. (bk. Elmalılı Tefsiri, ilgili ayet)

İbn Cerir, Ebu İshak tarikiyle rivayet eder. "Muaz (ar) el Baka­ra suresini bitirdikten sonra «ÂMİN» derdi."

Veki' Süfyan'dan, Ebu İshak'tan, o da bir kişiden, o da Muaz ibn Cebel'den rivayet ediyor:

El Bakara'yı sonuçlandırdığı zaman "Amin" kelimesini derdi. (bk. Büyük Kur'an Tefsiri)

Rivayetlerden anlaşıldığı kadarıyla, "Amenerrasulü" okunurken her dua lafzından sonra değil, okuma bittikten sonra "Âmin" denilmelidir. Her durakta "âmin" denilecekse dahi, kalben, ses çıkarmadan denmelidir.