Oruçlu kişinin hayvanla mukareneti kefaret gerektirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunu ifade edelim ki, cinsi sapıklık çeşitlerinden birisi de hayvan ile cinsi ilişki kurmak ve birleşmektir. Bu çirkin fiil hem kadın, hem de erkek için haramdır.

Sorudaki duruma gelince, oruçlu kimsenin şehvetini meşru olmayan yollarla tatmin etmesi kazayı gerektirir, kefaret gerekmez.

Meselâ; ölü ile veya hayvanla cinsel ilişkide bulunmak yahut uyluk arasından, karından, öpmek ve dokunmak suretiyle yahut eliyle oynayarak şehvetini getirmek yahut da uyku halindeki kadınla cinsel temasta bulunmak orucu bozar ve yalnız kaza gerekir, kefaret gerekmez. (Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlmihali)

Ancak bunların sadece kazayı gerektirmesi, yapılan işlerin bir günahı olmadığı anlamına gelmez. Konuya, böyle durumların kaza mı yoksa keffaret mi gerektirdiğini açıklama noktasından bakmak gerekir. Yoksa orucunu bilerek bozmak haramdır ve özellikle böyle şeyler yapmanın ayrıca günahı ve sorumluluğu vardır.