"Euzu billahi mineşşeytanirracim" sözünü Peygamberimiz söylemiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) "Euzu Besmeleyi" hem namazda, hem de namaz dışında elbette okumuştur. İbn-i Munzir şöyle demiştir:

Peygamberimiz (asm) namazda kıraatten önce "Euzu billahimineşşeydanirracim" demiştir. (Neylü'l-Evtar, II, 196)

Bu konuda Kur’an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

“Şayet sana şeytandan bir kışkırtma (şeytani bir dürtü) gelecek olursa, hemen Allah’a sığın.” (Fussilet, 41/36.) Yani, “Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim” de.

Bununla beraber, Müminün suresindeki şu ayetlerle de Allah’a sığınmak yerinde olur:

“Rabbi euzü bike min hemezeti’ş-Şeyatin ve euzü bike Rabbi en yahdurun.”

Yani;  “Rabbim, şeytanın kışkırtmasından sana sığınırım ve onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.” (Müminun, 23/97-98.)

Kur'an'a ilk önce uyan ve sadece diliyle değil hayatıyla da Kuran'ı okuyan Peygamber Efendimiz (asm), bu ayetlerde geçen ifadeleri, hayatın her safhasında yerine getirmiş ve ümmetine de tavsiye etmiştir.