"Belaları çağırmayınız." diye bir hadis var mı, bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda, sorudaki ifadeyi bulamadık; fakat o anlamı çağrıştıran bazı rivayetler söz konusudur:

“Allah’ım! Senden sabır istiyorum.” diyen birisini duyduğunda, Efendimiz (a.s.m ) şöyle buyurdu:

“Sen Allah’tan bela istedin. Ondan afiyet iste!” (Tirmizî, Daavat, 91)

Efendimiz (a.s.m): “Mümin kimsenin, kendi nefsini zillete düşürmesi yakışmaz.” diye buyurdu.

İnsanlar “Kişinin nefsini zillete düşürmesinin ne anlama geldiğini" sorunca da

“Kişinin güç yetiremeyeceği belalara kendini hedef etmesi, nefsini zillete düşürmesi anlamına gelir.” buyurdular.(Tirmizî, fiten, 67; İbn Mace,fiten, 31 ).

Ebu Hureyre anlatıyor:

“Hz. Peygamber (a.s.m), meşakkatli belalara uğramaktan, sıkıntılara girmekten, kötü kazalardan ve düşmanları sevindiren durumlara düşmekten Allah’a sığınırdı.” (Buharî, Daavat, 28).

Aynı şeylerden insanların da Allah’a sığınmalarını tavsiye eden hadisler vardır.(bk. Buharî, Kader, 13).