Gelirinin / kazancının tamamı veya bir kısmı haram olan kimseden borç para alabilir miyim?

Soru Detayı

- Borç para aldığımızda, kesin bir ödeme tarihi belirlemeli miyiz?
- Ne zaman elime geçerse o zaman öderim, diyebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gelirinin tamamı haram olan bir kimseden borç para almak kesinlikle caiz değildir.

Gelirinin çoğu haram olan kimseden borç para almak, onunla alışveriş etmek, İmam Gazali’ye göre haramdır. Fakat diğer bazı âlimlere göre ise böyle bir muamele mekruh olsa da haram değildir.

Gelirinin çoğu helal, azı haram olan kimseden borç almak ise caizdir. Kuşkusuz, daha helal bir kaynak bulunursa onu tercih etmek en uygundur.

Malikî Mezhebi dışındaki üç mezhebe göre, borç alırken ödeme zamanını belirtmek uygun değildir. Çünkü, karz-ı hasen dediğimiz borç vermek bir iyilik olduğu için, sahibi tarafından her an geri istenebilir. Şayet borçlu olan kimsenin o anda verecek durumu yoksa, bunu biraz daha erteleyerek kişiye fırsat vermek Kur’an’ın açık tavsiyeleri arasındadır.

Bu açıklamalardan da anlaşılıyor ki, karşı tarafın da kabul etmesi halinde, “Ne zaman elime geçerse o zaman öderim.” demekte bir sakınca yoktur. Fakat bu belirsizliği istismar etmek elbette vebal getirir.