İkindi namazının sünnetinin ilk oturuşunda salli barik duaları okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazların, vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşlarında; gayr-i müekked sünnetlerle diğer nafilelerin her oturuşunda Tahiyyattan sonra Peygamber Efendimize Salat ve Selam okumak sünnettir.

Buna göre ikindi namazının sünneti ile yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettahiyyatü'den sonra Salli ve Barik dualarını okumak sünnettir.

Bu duaları okumayan sünneti terk etmiş olmakla beraber sehiv secdesi yapması gerekmez. Çünkü namazda sünneti yapmamak sehiv secdesini gerektirmez.