Erkeğin, vefat eden eşinin başı açık resimlerine bakması haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin vefat eden eşinin başı açık resimlerine bakması haram değildir. Çünkü Hanefi Mezhebi'nin en sahih görüşüne göre, kişi ölen zevcesine el sürmez, fakat kendisine bakabilir.(bk. ed-Durru’l-muhtar, Salatu’l-cenaze).

Kaldı ki, kişinin ölen eşini yıkayamayacağına dair hüküm, bir nassa dayanmaz, yalnız bir içtihattır. Nitekim diğer üç mezhebe / cumhura göre kişi ölen eşini yıkayabilecektir.

Çünkü Hz. Ali (ra) ölen eşi Hz. Fatıma (r.anha)’yı yıkamıştır. Bu sebeple, kişinin hanımının hatıralarını düşünmesi, hayalinde canlandırmasında bir sakınca yoktur.