"Men dakka, dukka" şeklinde bir hadis-i şerif var mıdır, anlamı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Men dakka, dukka" nın manası: Eden bulur. Yani başkasının kapısını kötü niyetle çalan adamın, aynı şekilde onun kapısı da çalınacaktır.

Bu sözü, aynı bu metinle hadislerde bulamadık. Ancak bu manaya yakın senedi zayıf olan hadis-i şerif vardır:

"Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz." (Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu'l-İman, 5/315, no: 2778; bk. Keşfu'l-Hafa, 2/265)

Bilgi için tıklayınız:

Kim bir kardeşini, bir günah sebebi ile ayıplarsa, o günahı işlemedikçe ...