Portekiz'de 1917 yılında Hazreti Meryem'i görüldüğü iddiasına dinimizin bakış açısı nedir?

Soru Detayı

- Çobanlık yapan üç kız çucuğu, Portekiz'in Fatıma kasabasında 1917 yılında Hazreti Meryem'i gördüklerini ve kendisinden mesaj aldıklarını söylerler. Dinimizin bu olaya bakış açısı nedir?
- İslam alimleri bu olaya ne diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şimdiye kadar İslam âlimlerinden bu konuda fikir beyan edenlerle ilgili bir bilgiye sahip değiliz. Bu olayın varlığını kesin olarak kabul etmemiz mümkün olmadığı gibi, kesin olarak reddetmek de mümkün değildir. Çünkü, -bilimsel metotlarla- bu gibi sübjektif gözlemlerin lehinde veya aleyhinde bulunma imkânı yoktur.

Konuya İslam perspektifinden baktığımızda ve bunu doğru kabul ettiğimizde bile, bunu -olsa, olsa- bir keşif olarak görmemiz gerekir.

Keşif-keramet hak olmakla beraber, herkes için geçerli olacak şekilde, kesin bilgi edinme yolu olarak kabul edilmemektedir. Bu tür bilgiler, sadece keşif sahiplerini ve onlara itimat eden kimseler için kesin bir hüviyet kazanabilir.