Şafii Mezhebi'nde namazlarda okunacak sure ve ayetler, sırası ile mi okunmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Felak Suresi'nden sonra Nas Suresi okunur. İkinci rekâtta okunan sürenin birinci rekâtta okunan sürenin üst tarafında olması mekruhtur.

Mesela, birinci rekâtta Kevser Suresi'ni okuduktan sonra, ikinci rekâtta Maun Suresi'ni okumak ya da birinci rekâtta Beyyine Suresi'nin 7. ayetini okuduktan sonra, ikinci rekâtta aynı surenin 5. ayetini okumak gibi.

Aynı süreyi iki rekâtta okumak, kişinin ezberinde başka süre varsa farz ve nafile namazlar da mekruh olur.