"El-Kavlu'l-Muhtasar Fi Alameti'l-Mehdiyyi'l-Muntazar" kitabının yazarı kimdir?

Soru Detayı

"El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alameti'l-Mehdiyyi'l-Muntazar" ve
"Kitabü'l-Burhan Fi Alameti'l-Mehdiyyi'l-Ahir Zaman"
- Bu eserlerin yazarı kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“El-Kavlu'l-Muhtasar Fi Alameti’l-Mehdiyyi’l-Muntazar” adlı kitap, İbn Hacer el-Mekkî’nindir.

“Kitabü’l-Burhan Fi Alameti’l-Mehdiyyi’l-Ahir Zaman” adlı eser ise, Celaleddin Suyutî’nindir.

Bu iki yazar da İslam âleminde tanınmış büyük âlimlerdendir.

Söz konusu kitaplardaki hadislerin bir kısmı, sahih, bir kısmı hasen, bir kısmı da zayıf olabilir. Ancak genel olarak, Hz. Mehdi’nin geleceğine dair hadisler sahihtir. Sahavî gibi büyük hadis âlimlerine göre, Mehdi ile ilgili hadis rivayetleri mütevatir olup sıhhatinde şüphe yoktur.