Bir kadının, başkasının çocuğuna süt vermesi için kocasından izin alması gerekiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının çocuğa emzireceği süt, aynı zamanda kocasına da aittir. Dolayısıyla, bir kadın kocasının izni olmadan bir çocuğu emzirmesi pek uygun değildir.

Kaynaklarda -görebildiğimiz kadarıyla- bu konu için “kocadan izin alma” şartına yer verilmemiştir. İslam’a göre; kocanın izni olmadan kadın nafile oruç tutamaz, nafile hac yapamaz... Süt emzirmeden ötürü -özellikle evlilik konusunda- birçok hüküm ortaya çıktığına göre, kocanın izni -şart değilse bile- önem arz etmektedir.

Bununla beraber, izin almadan emzirse yine “süt emme” ile ilgili şer’î hüküm tahakkuk eder.