Namaza başlarken alınan tekbirde, baş parmakların kulak memelerine değmesi sünnet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaza girerken alınan tekbir esnasında ellerin kaldırılması, dört mezhebe göre sünnettir. Başparmakların kulak memesine değdirilmesi, hiçbir mezhebe göre sünnet değildir.

Hanefî Mezhebi'ne göre, başparmakları kulağın hizasına kaldırmak sünnettir.

Şafiilere göre ise, eller omuz hizasına kaldırılır. Ancak İmam Nevevî Şafiilerin bu görüşünü açıklarken “yani, elin parmakları kulağın üst kısmının hizasına, başparmaklar kulak memesinin hizasına kaldırılır” şeklindeki açıklamaya yer vermiştir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/683)

Buna durumda, her iki mezhebe göre de başparmakların kulak memesinin hizasına kaldırılması sünnettir, değdirilmesi ise sünnet değildir.