Cenazenin yüzü kıbleye gelmeyecek şekilde defnedilmişse ne yapmak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenaze kabre konacağında, kabre inen bir kaç kişi cenazeyi alarak yüzü kıbleye karşı, başı batıya gelmek üzere sağ yanına yatırırlar. Bu esnada: "Bismillahi ve ala milleti Rasûlillahi" (Allah'ın adı ile ve Rasûlullah'ın milleti -dini- üzere) derler. Kefenin bürgüsünün baş ve ayak tarafındaki bağları çözerler. Kadını kabre mahreminin indirmesi evlâdır.

Kabirde yüzü az da olsa kıbleye gelecek şekilde konmasına dikkat edilir.

Ölü Kıbleye Doğru Konulmazsa :

Ölü, sünnete uygun kıbleye doğru konulmaz veya sol yan üzeri bırakılır veya başı ayak yerine, ayağı da baş kısmına gelecek biçim­de konulursa, o takdirde kabri açıp bunu düzeltmeye gerek yoktur. Böyle yapan kerahet işlemiş, sünnete aykırı hareket etmiştir. Bir sünneti düzeltmek için kapanan kabri açmak doğru değildir. (Fetâvâ-yi Hindiyye : 1/167)

Ama üzerine tahta ya da sal taş konulmuş, henüz toprak atılmamışsa, o takdirde açıp yüzünü kıbleye gelecek şekilde düzeltmek ca­izdir. (Et-Tebyîn – Zeylai; bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/85)