Çocukları okula göndermeyip çalıştırmak haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce şunu belirtelim ki, verilen fetvalar birer içtihattır (mutlak içtihat kastedilmiyor). Her içtihat sahibinin mutlaka dayandığı bir delili vardır. Öyle anlaşılıyor ki, bu konuda söz konusu fetvayı verenler -kuvvetli bir ihtimalle- şöyle düşünmüşlerdir:

"Okumak her Müslüman’a farzdır. Çalışmak ise çocuklara farz değildir. Bu sebeple, çocukların yapması farz olan bir görevi engelleyip, farz olmayan bir işle meşgul etmek caiz değildir."

Biz bu konuda bu tarz keskin bir çizgiyi takip edemiyoruz. Çünkü farz olan ilim mutlak olmayıp insanın dinini ve dünyasını tamir edecek kadardır. Böyle bir ilim sadece okulda değil, başka şekillerde de elde edilebilir.

Kaldı ki, dine ve dünyaya ait bütün ilimler farz-ı ayin değildir. Herkesin doktor olması, mimar olması veya müftü olması, imam olması şart değildir. Bunlar farz-ı kifâyedir. Bu sebeple, çocukları okumaktan alıkoymak gibi çirkin davranışlara “haram” demekten çekiniyoruz.