Gerçekten hipnoz diye bir şey var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hipnozun olduğunda şüphe yoktur. Bunun nasıl olduğunu bilmesek de gözle gördüğümüz bir şeyi inkâr edemeyiz. Doktorların ameliyatta kullandıkları narkoz da bir nevi hipnoz olarak değerlendirilebilir. Yalnız biri biyolojik, diğeri psikolojik bir konumu sergiler.

Bu tür işlerle uğraşmamak en selametli yoldur. Çünkü bu işlerin yapılmasında bazen maddî riskleri olduğu gibi, -kişiyi şımarması açısından- manevi riskleri de söz konusu olabilir. Bu işlerle uğraşmak yerine, kendimizi yaratılışımıza uygun bir konuma getiren, bize gerçek kişilik kazandıran, hem dünyada hem de ahirette mutlu kılacak olan kulluk ve ahlakî performansımızı geliştirmeye çalışmalıyız.