Kim kırk gün sabah namazını (cemaatle) kılarsa, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Kim sadece Allah rızası için kırk gün sabah namazını (cemaatle) kılarsa, kalbinden lisanına hikmet pırlantaları akmaya başlar."
- Bu anlamdaki hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisin sahih olup olmadığını değerlendiren bir kaynağa rastlayamadık.

İlgili hadisin manası şöyledir:

“Kim kırk  sabah kendini sırf Allah rızasına adarsa, hikmet pınarları kalbinden lisanına akmaya başlar.” (Müsnedü’ş-Şihab, 1/285).

Orada yer alan "yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılma" meselesi bir yorumdur.

Şu hadisin ifadesi de önceki hadisin ifadesini açıklayıcı gibi görünmektedir:

“Kim kırk  gün kendini sırf Allah rızasına adarsa, hikmet pınarları kalbinden lisanına akmaya başlar.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 5271).

Bu iki hadisi birlikte mütalaa ettiğimizde “sabah” kelimesini de gün manasında algılamak yanlış olmaz, diye düşünüyoruz.