"Altı Esma" diye bir şey varmış, bunlar hangi isimlerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında böyle bir bilgiye ulaşamadık. Ancak, rivayete göre, Hz. Ali (ra), Allah’ın isimlerinden altı ismi bir nevi ism-i azam olarak görmüş ve hararetle tavsiye etmiştir. İmam Gazalî de bunları değişik ayetlerle birlikte okumasını ön görmüştür. Bunlar “cünnetu’l-esma = isimlerin zırhı” adıyla "Mecmuatu’l-Ahzab" (Şazelî kısmı, s. 471) kitabında yer almaktadır.

Aynı isimleri “Sekine” adıyla sürekli bir vird olarak kullanan ve talebelerine tavsiye eden Bediüzzman Said Nursi de bu duayı "Hizbü'l-Hakaik" (Büyük Cevşen) adlı dua kitabına almıştır. Ayrıca, bu altı ismi, "Lem'alar" adlı eserinin Otuzuncu Lem'a'sında altı nükte halinde çok geniş bir şekilde açıklamıştır.

Bu isimler şunlardır:

Ferd: Allah’ın bir olduğunu ifade eder.

Hay: Allah’ın ezelî ve ebedî bir hayata sahip olduğunu gösterir.

Kayyum:  Bütün varlıkları ayakta tutanın Allah olduğunu belirtir.

Hakem: Allah’ın her şeyi hikmetle yapan, her şeye hükümran olduğuna bildirir.

Adl:  Allah’ın sonsuz adaletinden haber verir.

Kuddüs: Allah’ın her türlü noksanlıklardan beri / uzak olduğunu ifade eder.

Bu isimlerin nasıl birer ism-i azam olduğu ve kâinatla olan ilişkilerinin boyutunu öğrenmek için bu eseri okumakta fayda görüyoruz.