Cennette Hz. Muhammed'in ismi var mı?

Soru Detayı

- Âdem (a.s) cennetten çıkarıldığında, bu isim hürmetine mi affolmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Endülüslü büyük âlim Kadı Iyaz’ın Şifa-i Şerif’inde geçtiği üzere, Hz. Âdem (as), kendisine yasaklanan meyveden yedikten sonra, Cenâb-ı Allah’a onu şefaatçi ederek yalvarmış;

- “Muhammed hürmetine beni affet!” demiştir. Cenâb-ı Allah’ın,
- “Sen Muhammed’i nereden biliyorsun?” sorusuna karşılık da
- “Ben, cennetin kapısında ‘Lâ ilâhe illallah, Muhammedün rasûlüllah' yazısını gördüm. İsmi, senin İsm-i Şerifi’nin yanında anılan biri, senin yanında en kıymetli olmalıdır.” şeklinde cevap vermiştir.