Aynı odada çalışan bir erkek ve bayanın konuşması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir erkeğin bir kadınla ister karşılıklı, isterse sanal ortamda olsun konuşması bazı sınırlara tabidir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa, bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa veya iş gereği yapılan konuşmalar olursa, elbette bunlar yasak değildir. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman, günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. İş gereği veya dini konuda sohbet amaçlı da olsa kadınla erkeğin bir odada yanlız kalmaları caiz değildir.

Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz; vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.